تابلو برق ، تولید تابلو برق ، تابلو برق صنعتی ، فروش تابلو برق صنعتی ،1401
تابلو برق

تابلو برق همانطور که از نامش مشخص است فضایی شامل تجهیزات برقی و الکترونیکی می­باشد. این تجهیزات در تابلو برق های مختلف بر حسب کارکرد متفاوت هستند. کنترل انرژی الکتریکی، جلوگیری از شوک الکتریکی به افراد و حفاظت از وسایل برقی از مهم ترین وظایف این دستگاه است. بر خلاف تصور اکثر افراد، تابلو برق از لحاظ جنس به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می­شود. تقسیم بندی های زیادی برای این دستگاه وجود دارد که در ادامه به بیان آنها می­پردازیم. اگر قصد خرید تابلو برق صنعتی را دارید تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا انتخابی درست داشته باشید.

 

انواع تابلو برق از نظر ساختار

تابلوهای Metal Enclosed

این دسته از تابلو برق ها بدنه ای فلزی و محکم دارند و همانند سایر تابلو برق های صنعتی، تجهیزات الکتریکی متفاوتی مانند ترانس ها، کلیدها، لوازم اندازه گیری و… را در دل خود جای داده اند.

تابلوهای Metal Clad

این دسته از تابلو برق ها درون خود به اتاقک های کوچکی تقسیم شده اند که کاملا از یکدیگر جدا هستند. مزیت این دسته از تابلوها در این است که آسیب در هریک از این محفظه ها باعث اختلال در عملکرد محفظه های دیگر نمی­شود و خسارت زیادی به بار نمی­آورد.

انواع تابلو برق از نظر ساختار

 

تقسیم بندی تابلو برق از لحاظ شکل ظاهری

تابلوهای Fix: این تابلوها انواع دیگری دارند که در ادامه آنها را شرح می­دهیم:

تابلوهای دیواری یا Wall Mounting که به دو دسته روکار و توکار تقسیم می­شوند. هر دو نوع این تابلو ها دیواری هستند اما اگر تابلو روی دیوار نصب شود در دسته روکار و اگر در داخل دیوار نصب شود در دسته توکار قرار می­گیرد.

تابلوهای ایستاده چند منظوره یا Multi-Purpose: همان طور که احتمالا از نام آنها متوجه شده اید این دسته از تابلوها چند منظوره هستند و به صورت ایستاده قرار می­گیرند. مانند دیگر تابلو برق ها در داخل آنها تجهیزات الکتریکی مانند ابزارهای کنترل و… قرار می­گیرد.

تابلوهای Rack: قفسه هایی هستند که بر روی آنها بخش های مختلف اندازه گیری، کنترل، مخابراتی و الکترونیکی قرار می­گیرند.

تابلوهای Swing: دارای درب شیشه ای و شناور هستند که باعث دسترسی آسان تر به تجهیزات تابلو می­شود.

از دیگر انواع تابلو برق می­توانیم به تابلوهای کشویی اشاره کنیم که خود به دو نوع تقسیم می­شوند:

تابلوهای کنترل موتور که به MCC معروف هستند. این تابلوهای کشویی، موتورها را کنترل می­کنند.

تابلوهای مرکز قدرت نوع دیگر تابلوهای کشویی هستند که دارای کلیدهای هوایی اند و در تغذیه تابلوهای کنترل موتور نیز نقش دارند.

 

انواع تابلو برق از لحاظ ظاهری

 

انواع تابلو صنعتی از نظر ولتاژ

به طور کلی تابلو  صنعتی از نظر ولتاژ به سه دسته زیر تقسیم می­شود:

تابلوی فشار ضعیف: کارایی این دسته از تابلوها برای ولتاژهای کمتر از ۱۰۰۰ ولت است. شکل ظاهری این تابلوها Fix و یا کشویی است. تجهیزات قرار گرفته در این دسته شامل لوازم اندازه گیری، وسایل حفاظتی، کنترلی و.. می­باشد.

تابلوی فشار متوسط: این تابلوها در ولتاژهای بین ۱۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ ولت کاربرد دارند. شکل ظاهری این تابلوها مانند تابلوهای فشار ضعیف به شکل فیکس و کشویی است. کنتاکتور فشار متوسط، لوازم اندازه گیری، رله، باسبار، کلید دژنکتور و… تجهیزاتی هستند که در این دسته از تابلوها قرار می­گیرند.

تابلوی فشار قوی: کارکرد این دسته از تابلوها در ولتاژهای بیشتر از ۳۶۰۰۰ است که در این دسته مدارشکن ولتاژ بالا قرار می­گیرد.

 

انواع تابلو برق از لحاظ عملکرد

تابلوهای کنترل و حفاظت: تابلوهای کنترل و حفاظت اندازه گیری جریان برق، ولتاژ و پارامترهای دیگر را به عهده دارند. این تابلوها مسئول کنترل خطوط در مراکز مهم و بزرگ مانند کارخانه ها و همچنین مسئول نمایش خطا در جریان برق هستند. از کارایی های دیگر این تابلوها می­توان به کنترل کردن کلیدها از راه دور اشاره کرد.

تابلو کنترل PLC: از مزایای این دسته از تابلوها کنترل و مانیتورینگ بیشتر، امکان تغییر برنامه دستگاه و یافتن عیب دستگاه است.

تابلوهای اصلاح ضریب قدرت: این تابلوها با افزایش بازده سیستم و کاهش آسیب های آن، باعث مصرف برق کمتر می­شوند. دلیل نامگذاری آنها، قابلیت کنترل ضریب قدرت دستگاه به وسیله رگولاتور و در نتیجه کنترل برق صنعتی می­باشد.

تابلوهای توزیع برق: توزیع برق در بین تجهیزات از اصلی ترین وظایف این تابلو ها است. کاربرد تابلوهای توزیع برق در مکان های بزرگی مانند بیمارستان ها، فرودگاه ها، کارخانه ها و… است.

 

انواع تابلو برق از نظر محل نصب

تابلو برق داخلی: تابلوهای داخلی در داخل محل و به صورت توکار نصب می­شوند. بدیهی است که تجهیزات این دسته از ضربه و آسیب محافظت می­شوند.

تابلو صنعتی بیرونی: این تابلوها به صورت روکار در فضای باز قرار می­گیرند. از آنجایی که در فضای بیرون قرار گرفته اند، در مقابل تغییرات آب و هوایی و برخورد مستقیم هستند پس ساختمان متفاوتی جهت محافظت از تجهیزات خود دارند.

 

مهم ترین کاربردهای تابلو برق صنعتی

همان طور که گفتیم تابلو برق ها به انواع گوناگونی دسته بندی می­شوند و هر یک با توجه به ویژگی های خاص خود در مکان های مختلف به کار گرفته می­شوند. به طور کلی از تابلو برق صنعتی در پتروشیمی، نیروگاه ها، ایستگاه های قطار و مترو، پالایشگاه ها، فرودگاه ها، کارخانه های بزرگ، بیمارستان ها، سدسازی و عمران، پروژه های نفت و گاز و… استفاده می­شود. شرکت فنی و مهندسی صنعت روز به دلیل برخورداری از کارشناسان فنی ماهر و کاربلد، در ساخت تابلو  با توجه به مکان مورد استفاده مهارت دارد.

 

گذری کوتاه به تجهیزات تابلو برق

فیوز: از مهم ترین وظایف فیوز می­توان به محافظت کردن از مدار در برابر عبور جریان غیر مجاز و در نتیجه جلوگیری از افزایش میزان جریان برق ورودی به مدار اشاره کرد.

کنتاکتور: یکی از مهم ترین اجزای Electrical panel کنتاکتور است که دستور قطع و وصل جریان را به موتور می­دهد.

بی متال: این قطعه با استفاده از اختلاف ضریب انبساط طولی فلزات از موتور الکتریکی در برابر اضافه بار حفاظت می­کند. به بی متال، رله حفاظتی نیز می­گویند.

کلید قطع کننده جریان: این کلید در شرایط خاصی مانند اضافه بار توانایی قطع جریان را دارد.

 

قیمت ساخت تابلو برق

حالا که با صفر تا صد Electrical panel و انواع آن آشنا شدید، می­توانید انتخابی درست در این زمینه داشته باشید. از آنجایی که قیمت همیشه یکی از مهم ترین دغدغه های یک خریدار بوده است پس به بیان عوامل موثر بر آن می­پردازیم.

 

انتخابی مطمئن

شرکت فنی و مهندسی صنعت روز با برخورداری از مهندسان و کارشناسان با تجربه و ماهر، سابقه درخشانی در زمینه ساخت Electrical panelدارد. این شرکت دارای پشتیبانی موثر در تمام روزهای سال به صورت ۲۴ ساعته می باشد و مهم ترین دلیل پیشرفت آن، رضایت کامل مشتریان است. اگر قصد خرید تابلو صنعتی را دارید کار را به کاردان بسپارید تا از پشیمانی در امان باشید. امروزه به دلیل افزایش قیمت تجهیزات الکترونیکی، یک انتخاب اشتباه خسارات فراوانی به بار می­آورد.

 

 

نمایندگی اشنایدر در لاله زار صنعت روز