کلید اتوماتیک چیست؟ | اشنایدر | اشنایدر الکتریک | نمایندگی اشنایدر | فروشگاه صنعت روز
کلید اتوماتیک چیست؟

کلید اتوماتیک چیست؟

کلید اتوماتیک تجهیزی می باشد که از آن جهت حفاظت تجهیزات و دستگاه های برقی از جمله، سیم و کابل های مدار، دستگاه های صنعتی، مدارات روشنایی مراکز صنعتی و مسکونی در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه استفاده می شود. تفاوت کلید اتوماتیک با کلید های غیر اتوماتیک را میتوان اینگونه توضیح داد که در کلیدهای اتوماتیک رله هایی تعبیه شده است که هرکدام وظیفه خاص خود را دارند که به عنوان نمونه میتوان به رله های هوشمند الکترونیکی موجود در کلیدهای اتوماتیک هوایی اشاره کرد، حال آنکه کلیدهای غیر اتوماتیک در واقع صرفاً برای قطع و وصل مورد استفاده قرار می گیرند و فاقد رله می باشند به عنوان مثال کنتاکتور یک کلید غیر اتوماتیک می باشد.

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک علاوه بر مزایای استفاده از یک کلید فیوز موارد زیر را هم در اختیار قرار می دهد:

  • کلید اتوماتیک پس از قطع مدار در حالت بروز خطا، بلافاصله مجدد آماده بکار می باشد.
  • در کلیدهای اتوماتیک کنتاکت های فرعی تعبیه شده است که توسط آنها میتوان وضعیت کلید (قطع، وصل و یا وقوع خطا) را توسط چراغ سیگنال در اتاق فرمان مشاهده کرد.
  • اگر کلید اتوماتیک را بر روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، رله اضافه جریان کلید به سرعت مدار را قطع می کند.

 

کلید اتوماتیک کامپکت

 

کلید اتوماتیک کامپکت دارای ابعاد کوچکی می باشد و به همین خاطر استفاده از آنها در تابلو برق صنعتی فضای کمی را اشغال می کند. جنس بدنه این نوع از کلیدهای اتوماتیک از پلاستیک تزریق شده می باشد و به همین خاطر قابلیت تعمیر شدن را ندارد. از نظر قدرت قطع، این نوع نسبت به کلیدهای منیاتوری (فیوز منیاتوری) قدرت قطع بیشتر و نسبت به کلیدهای اتوماتیک هوایی قدرت قطع کمتری دارد. کلید اتوماتیک کامپکت دارای رنج جریانی تا ۱۲۵۰ آمپر می باشد. در کلیدهای اتوماتیک کامپکت مکانیزم حفاظت در مقابل اضاقه بار از طریق رله حرارتی و حفاظت در مقابل اتصال کوتاه از طریق یک نوع رله مغناطیسی صورت می گیرد.

کلید اتوماتیک چیست؟

کلید اتوماتیک هوایی